Skrzyp Zimowy Robustum Polski Bambus

Data: 2022-02-20 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (0)

Skrzyp robustum

 

Posiada wysokie do 150cm nierozgałęzione pędy o grubości do 12mm. To grubość pędów odróżnia odmianę Robustum od zwykłego skrzypu zimowego, którego łodygi zazwyczaj nie przekraczają 6-8mm grubości.

Roślina ta doskonale sprawdza sie do nasadzeń w wilgotnej ziemi lub bezposrednio w wodzie. 

Możę rosnąć w półcieniu lub na pełnym słońcu tak, jak sadzonki ze zdjęć.

Roślina przez swój nietypowy orientalny wygląd często nazywana jest polskim bambusem. 

 

 

Sadzenie i pielęgnacja skrzypu

 

Roślina ta nie jest wymagająca, jest odporna na szkodniki jak i rożnego rodzaju choroby, jest również całkowicie mrozoodporna.

Gleba powinna być stale wilgotna, natomiast jeśli chcemy, aby roślina miała duże przyrosty oraz osiągała maksymalne rozmiary i wybarwienie , powinniśmy zadbać o odpowiednie nawożenie. Idealne w tej sytuacji będą wolno uwalniające nawozy typu osmocote, jak i obornik. 

 

Sadząc skrzyp w gruncie należy ograniczyć jego rozrastanie się na boki. Wystarczy strefę korzeniową rośliny ograniczyć poprzez okolenie jej wkopaną wokół blachą,  czy posadzenie w plastikowej donicy - taka osłona powinna sięgać co najmniej 30 do 40cm w głąb ziemi. Gdy rosnące poziomo pod ziemią pędy natrafią na ściankę, zmienią kierunek - wyrosną w górę zagęszczając kępę.

Skrzyp jest zimozielony przez co nie wymaga specjalnie dużo pielegnacji. Wczesną wiosną możemy tylko usunąć brzydsze i pouszkadane pędy. Można też ściąć wszystkie pędy aby odmłodzić roślinę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozmnażanie

Skrzyp zimowy robustum najlepiej rozmnażać przez podział rozrośniętego kłącza. Uzyskamy w ten sposób nowe pełnych rozmiarów rośliny. 

Skrzypy można też rozmnażać przez uzyskanie młodej sadzonki z miedzywęźla na łodydze. Tą metodą da sie uzyskać wiekszą ilość sadzonek w stosunkowo krótkim czasie, jednak uzyskuje sie w ten sposób miniaturowe roślinki. Dodatkowo malutki skrzyp jest zdecydowanie bardziej podatny na przesuszenie jak i choroby grzybowe.  

 

Poniżej sadzonki przeznaczone do sprzedaży w stadium wzrostu przypadajacym na okolice maja. Młode jeszcze dość niskie sadzonki nie wymagają przycinania do wysyłki. W pozniejszym okresie gdy łodygi są dłuższe przycinamy rośliny na długość paczki. Przycięcie skrzypu stymuluje wypuszczanie nowych pędów. 

 

https://wodne-rosliny.pl/_search/skrzyp-zimowy-robustum-do-oczka

 

 Irysy w Oczku Wodnym i Stawie

Data: 2024-01-19 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (0)


Jakie małże do oczka wodnego?

Data: 2023-02-19 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (1)


Imię / nick
Treść komentarza

 


paczka

DARMOWA DOSTAWA
od kwoty 500 zł

 

support

INFORMACYJNY NA TEMAT ROŚLIN

 

transport

RUSZYŁY   WYSYŁKI

        SEZON 2024

 


 

© 2024 Perfekt Klik: Rośliny wodne do oczka i ogrodu

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.