Uprawa i pielęgnacja trawy pampasowej. Kiedy i jak ją sadzić?

Data: 2023-01-02 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (0)

 

 

Trawa Pampasowa to jedna z najbardziej dekoracyjnych wieloletnich traw ozdobnych. Jej wysokie i okazałe pióropusze są ozdobą wielu europejskich ogrodów. W ostatnich latach trawa ta zyskała ogromną popularność również w Polsce i jest bardzo chętnie wybierana do nasadzeń we wszelkiego typu ogrodach. Niestety, o ile od wiosny do jesieni trawa ta nie sprawia większych trudności w uprawie, to zima bywa dla niej często problematyczna. Warto zatem skorzystać ze wskazówek jak z nią postępować przed nadejściem przymrozków.
Poniżej postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące uprawy trawy pampasowej.

 

 

uprawa trawy pampasowej

trawa pampasowa uprawa,

jak sadzić trawę pampasową

 

Liście trawy pampasowej, tworzące kępę, osiągają zwykle 80-100 cm, jednak kwiatostany pojawiające się pod koniec lata dorastają nawet do 250 cm.

Kwiatostany wyrastają spomiędzy liści niczym pierzaste pióropusze w kolorze od kremowo białego do jasnoróżowego. Dorosła roślina tworzy sporą kępę, jej ciemnozielone liście uginają się na boki  pod swoim ciężarem, przez co roślina wydaje się jeszcze bardziej okazała. Szerokość liścia to około 10 mm, brzegi są zakończone ostrymi wypustkami, przez co można się o nie skaleczyć. Trawa pampasowa to roślina dwupienna, co oznacza, że tworzy osobniki męskie, jak i żeńskie. Najbardziej okazałe pióropusze posiadają sadzonki żeńskie, są one też z reguły gęściejsze. 

 

W handlu najczęściej spotykamy odmiany takie jak trawa pampasowa biała, trawa pampasowa różowa.

Od czasu do czasu w sklepach można też spotkać odmiany karłowate trawy pampasowej. Niektóre z nich kwitną już w pierwszym roku oraz dodatkowo posiadają paskowane liscie. Do takich odmian należy trawa pampasowa Silver Goblin

 

Trawa pampasowa zakwita zwykle w drugim roku od posadzenia, przemarznięcie rośliny może dodatkowo opóźnić kwitnienie o kolejny rok. 

Trawa ta pochodzi z tropikalnych i umiarkowanych stref Ameryki Południowej i Nowej Zelandii.  W cieplejszych częściach europy jest uważana za roślinę inwazyjną. W naszym klimacie Cortaderia selloana nie jest rośliną w pełni mrozoodporną. Do przezimowania sadzonki wymagają odpowiedniej ochrony zarówno przed niskimi temperaturami, jak i nadmierną wilgocią.

 

Trawa pampasowa uprawa

 

Jeśli chodzi o uprawę trawy pampasowej, to roślina ta ma podobne wymagania jak większość traw ozdobnych. Możemy ją sadzić w gruncie jak i w donicach. Jest to roślina szybkorosnąca, przez co warto zapewnić jej przez cały okres wegetacji dodatkowe zasilanie nawozami płynnymi. W kwestii podlewania w przypadku gleb lekkich trzeba pilnować, aby bryła korzeniowa nie przeschła, w szczególności latem. Gdy trawa rośnie w glebie cięższej należy uważać, aby jej nie przelać. Nadmiar wilgoci w przypadku trawy pampasowej jest bardziej niebezpieczny niż przesuszenie.  

 

Jak sadzić trawę pampasową?


Gleba powinna być lekka i przepuszczalna odpowiednio wzbogacona w składniki odżywcze. W przypadku sadzenia w gruncie, warto z podłoża stworzyć tak zwany kopiec, w którym sadzimy trawę. Zabieg taki jest wymagany szczególnie w przypadku gdy w miejscu sadzenia naturalna gleba jest ciężka i słabo przepuszczalna. Wzniesienie zapewni naturalny odpływ nadmiaru wody z okolic korzeni rośliny, zapobiegając ich gniciu. 

 

Odległość sadzenia trawy pampasowej

 

Zastanawiając się, jak sadzić trawę pampasową należy pamiętać, że sadzonki sadzimy w odległości co najmniej 100-120cm. Trawa ta w sprzyjających warunkach już w pierwszym roku osiąga 1,5metra wysokości i 1 metr średnicy. Długie liście zwisają na boki, dodatkowo zwiększając objętość rośliny.

 

jak sadzić trawę pampasową

 

Środowisko

 

Jako roślina nie w pełni mrozoodporna, trawa pampasowa wymaga odpowiedniego stanowiska. Aby miała szansę przetrwać Polską nierzadko mroźną zimę, powinna rosnąć w miejscu suchym i osłoniętym od wiatru. Uwielbia słoneczne i ciepłe miejsca. Idealnym stanowiskiem będzie południowa lub południowo-zachodzia strona domu lub płotu. Unikamy stanowisk mokrych i wilgotnych. Trawa pampasowa zimą nie znosi nadmiaru wilgoci!!

 

gdzie sadzić trawę pampasową

 

Jak pielęgnować trawę pampasową

 

W sezonie wegetacyjnym trawa ta nie wymaga zbyt wielu zabiegów. Podstawowe czynności to zapewnienie odpowiedniej wilgoci w gorących i suchych okresach oraz systematyczne nawożenie, szczególnie wiosną, gdy trawa szybko przyrasta. Na zimę roślinę trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed mrozami. Wiosną, zanim ruszy wegetacja ścinamy liście nisko, przy ziemi uważając, aby nie uszkodzić młodych odrostów wyrastających z podłoża.

 

Sadzenie trawy pampasowej 

Trawa ta ma bardzo dobrze rozbudowany system korzeniowy, dzięki czemu dość łatwo znosi sadzenie, jak i przesadzanie. Optymalną porą na jej sadzenie jest wczesna wiosna. Jeśli zadbamy o odpowiednie podlewanie, to możemy ją sadzić od wiosny do jesieni. Wiosną sadzonki dostępne w handlu są zwykle nieco mniejsze, ale po posadzeniu bardzo szybko przyrastają. Jesienią kupimy bardziej rozrośnięte rośliny. Należy wtedy po posadzeniu zadbać o odpowiednie zabezpieczenie traw na zimę.

 

Kiedy przycinać trawę pampasową

Choć roślina ta jest trawą zimozieloną, to w naszym klimacie część nadziemna zwykle obmarza i po zimie trzeba ją przycinać. Kiedy przycinać trawę pampasową? Za przycinanie bierzemy się wczesną wiosną, gdy miną już większe przymrozki. Trawę pampasową przycinamy nisko przy podłożu, uważając, aby nie uszkodzić pojawiających się młodych odrostów. 

 

Zimowanie trawy pampasowej.

Zima to najtrudniejszy okres dla naszej trawy. Niezabezpieczona roślina zwykle ginie - w najlepszym wypadku przeżywa dosłownie jedno dwa źdźbła, z których przy sprzyjających warunkach, roślina sie odbuduje, jednak nie zakwitnie juz w tym samym sezonie. 

Rośliny posadzone w donicach wystarczy na zimę przenieść do chłodnej 0-10° C i jasnej piwnicy.

W razie potrzeby delikatnie podlewamy sadzonki, aby nie przeschły.


Dla trawy pampasowej zarówno mróz, jak i nadmierna wilgoć zimą są zabójcze. Aby dać jej jak największą szansę na przetrwanie zimy trzeba zabezpieczyć zarówno część nadziemną przed mrozem, jak i korzenie przed nadmiarem wilgoci. Po pojawieniu się pierwszych mrozów wiążemy liście, a następnie owijamy je włókniną, na coś w kształcie marchewki:). Podłoże wokół rośliny przysypujemy suchymi liśćmi, korą lub trocinami, na to nakładamy włókninę. Warto całość tak uformować, aby woda z deszczu lub topniejącego śniegu spływała poza strefę korzeni. Tak zabezpieczona trawa pampasowa ma zdecydowanie większe szanse na przetrwanie zimy w całości i bujny wzrost w przyszłym sezonie.
Należy pamiętać, że stanowisko, na jakim posadzimy trawę pampasową, ma decydujące znaczenie, jeżeli chodzi o zimowanie. Nieodpowiednie lub zbyt wilgotne, nawet pomimo odpowiedniego zabezpieczenia, przyczynia sie do zamierania rośliny zimą. 

 

zabezpieczenanie trawy pampasowej przed zimą
 

Gdy odpowiednio zadbamy o nasze trawy pampasowe, to odwdzięczą sie one bujnym wzrostem i pięknymi pióropuszami. Olbrzymie kępy tej trawy są często najefektowniejszymi roślinami w ogrodzie.



Irysy w Oczku Wodnym i Stawie

Data: 2024-01-19 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (0)


Jakie małże do oczka wodnego?

Data: 2023-02-19 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (1)






Imię / nick
Treść komentarza

 


paczka

DARMOWA DOSTAWA
od kwoty 500 zł

 

support

INFORMACYJNY NA TEMAT ROŚLIN

 

transport

RUSZYŁY   WYSYŁKI

        SEZON 2024

 


 

© 2024 Perfekt Klik: Rośliny wodne do oczka i ogrodu

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.