Strzałki Wodne: rodzaje, uprawa, wymagania

Data: 2021-02-08 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (0)

Strzałka wodna jest jedną z piękniejszych roślin uprawianych w oczkach wodnych. W handlu dostępne jest wiele odmian tej rośliny. Opiszę tutaj 5 odmian najczęściej spotykanych w naszych zbiornikach. Wszystkie te odmiany posiadamy w naszej kolekcji. 

 

Kilka słów o tej wspaniałej roślinie. Nazwa strzałka pochodzi od kształtu nadwodnych liści. Mają one kształt ostrza strzały. Kolor i kształt liści jest  zależy od odmiany.  

 

Strzałka wodna rodzaje

Rodzaje strzałek wodnych

 

Uprawa strzałki wodnej

Strzałki preferują stanowisko wilgotne. Mogą rosnąć w zarówno strefie błotnej, jak i bezpośrednio w wodzie. W przypadku strzałki wąskolistnej może to być nawet metr głębokości. Jednak rośliny głębiej posadzone prezentują się znacznie gorzej. 

Wszystkie odmiany strzałek rozmnażają się przez bulwy. Późnym latem roślina mateczna zaczyna stopniowo obumierać, pozostawiając pod ziemią od kilku do nawet kilkunastu bulwek, które przezimują do wiosny. W okolicach maja z takich bulwek wyrasta dorosła roślina. Niektóre odmiany zawiązują nasiona i mogą się z ich pomocą rozsiewać, lecz jest to trudniejszy proces. 

Bulwki poszczególnych odmian różnią się zarówno kolorem, jak i rozmiarem. Jako ciekawostkę należy zaznaczyć, że bulwki strzałki wodnej są jadalne.

 

Rodzaje strzałki wodnej

Strzałka wodna uprawa

 

Po lewej strzałka olbrzymia, po prawej strzałka wąskolistna

 

Sadzenie strzałek wodnych

Rośliny te najlepiej sadzić w pojemnikach w żyznym podłożu. Można zastosować takie, jak do lilii wodnych. Strzałki powinno się również nawozić. Dzięki temu będą one większe oraz wytworzą większą ilość bulwek. 

Każdej wiosny powinniśmy wyciągać donice, w której rosła roślina, wysypać podłoże, w którym znajdziemy kilka do kilkunastu bulwek. Następnie sadzimy je ponownie w nowe podłoże z dodatkiem nawozu. 

 

Strzałka wodna i jej rodzaje

Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne odmiany.

 

 

 

Strzałka wodna wąskolitna Sagittaria sagittifolia


Jest to odmiana pospolicie występująca w Polsce oraz w całej europie. Porasta brzegi stawów i wolno płynących strumieni/rzek. Potrafi rosnąć zarówno w strefie wody płytkiej, jak i w miejscach przekraczających 1 metr głębokości. Strzałka posiada trzy typy liści. Podwodne kształtem przypominające długą trawę. Nawodne  unoszące sie na powierzchni wody o bardziej jajowatym kształcie. Nadwodne wystające nad wodę w kształcie strzały ostro zakończone. 

Jak każda strzałka, rozmnaża sie głównie przez rozłogi, na końcach których tworzą sie małe zio-niebieskie bulwki. Strzałka wąskolistna osiąga wysokość od 40 do 70 cm. Posadzona w płytkiej wodzie nie przekracza zwykle 50cm. 

Strzałka wodna wymagania

 

 

 

 

Strzałka wodna szerokolistna Sagittaria latifolia


Odmiana naturalnie wystepująca na kontynencie amerykańskim. Obecnie wystepuje również w europie jako roślina zawleczona. Podobnie jak w przypadku strzałki wąskolistnej porasta brzeki zbiorników wodnych. Odmiana ta posiada większe i szersze liście ich końce są bardziej zaokrąglone niż liście strzałki wąskolistnej. Osiąga ona wysokość nawet 1 metra choć zwykle nie przekracza 50cm. Strzałka ta rozmnaża sie przez rozłogi. W przeciwieństwie do odmiany wąskolistnej duża część bulwek wyrasta jeszcze w tym samym sezonie, przez co po posadzeniu jednej rosliny przed końcem lata, w donicy będzie ich już kilka. Jak każda strzałka, wymaga ona żyznego podłoża i nawożenia. W ubogiej glebie będzie karłowacieć i stopniowo zamierać. Jej bulwki mają biały kolor z różowymi odbarwieniami. Mają od 1cm do 3-4cm średnicy. 

Wymagania do uprawy strzałek wodnych

 

 

 

Strzałka wodna australijska Benni 

 

Jedna z orginalniejszych odmian strzałek. Posiada dekoracyjne liście, częściowo lub w całości przebarwione na brązowo. Jest to nie wysoka odmiana. Choć potrafi dorastać do wysokości przekraczającej pół metra, to zwykle o ile ma dostateczny dostęp do swiatła nie przekracza 40cm. Odmiana ta powstała prawdopodobnie w wyniku mutacji kolorystycznej strzałki szerokolistnej. Rozmnaża sie tak samo jak ona. Z jednej bulwki w ciągu sezonu można uzyskac kilka roślin. Strzałka Benni wymaga żyznego podłoża oraz nawożenia. Jej bulwki przypominają wyglądem bulwki strzałki szerokolistnej jednak są mniejsze i nie posiadają różowych przebarwień.

Uprawa strzałek wodnych

 

 

 

Strzałka wodna olbrzymia Sagittaria sinensis 

 

Odmiana ta cechuje sie bardzo dużymi liśćmi oraz grubymi mięsistymi łodygami. Dorasta do 1 metra choć zwykle nie przekracza 50-60cm. Dorosła roślina posiada bardzo grube łodygi i masywne liście. Wymaga większej donicy niż inne strzałki. Z rośliny matecznej wyrastają grube, na ponad 1cm rozłogi, na których końcach tworzą sie bulwki. Jej bulwy mają charakterystyczny owalnie spłaszczony kształt . Ze środka wyrasta gruby i masywny kieł. Bulwki te są bardzo duże, mają często około 5cm średnicy. Strzałka olbrzymia wymaga intensywnego nawożenia.

Odmiany strzałki wodnej

 

 

 

 

 

 

 

 

Strzałka wodna Japońska Flora Plena 

Roślina o dekoracyjnych kwiatach. Posiada atrakcyjne białe pełne kwiaty z różowymi przebarwieniami. Kwiaty są dość drobne jednak jak na strzałke wodną bardzo nietypowe. Odmiana ta dorasta do metra wysokośći. Jak wszystkie strzałki preferuje żyzną glebę i nawozenie. Głebokość sadzenia 0-40cm. Strzałka pełna jest dostępna w naszym sklepie w drugiej połowie marca.

Różne rodzaje strzałek wodnych

 

 

 

 Irysy w Oczku Wodnym i Stawie

Data: 2024-01-19 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (0)


Jakie małże do oczka wodnego?

Data: 2023-02-19 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (1)


Imię / nick
Treść komentarza

 


paczka

DARMOWA DOSTAWA
od kwoty 500 zł

 

support

INFORMACYJNY NA TEMAT ROŚLIN

 

transport

RUSZYŁY   WYSYŁKI

        SEZON 2024

 


 

© 2024 Perfekt Klik: Rośliny wodne do oczka i ogrodu

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.