Sadzenie Lilii Wodnych

Data: 2020-12-28 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (1)

 

 

W tym poradniku przedstawimy Państwu, jak należy postępować z kłączem lilii wodnej, jakiego pojemnika/doniczki będzie ona potrzebować. Omówimy też sposób przygotowania podłoża, jak i nawożenie.

Szukając informacji o liliach wodnych w internecie, napotkają Państwo na wiele, często podobnych, ale też czasem sprzecznych informacji na temat pielęgnacji i uprawy tych pięknych roślin wodnych. 

Na początek zaznaczę, że większość informacji na temat nenufarów jest poprawna i stosując się do nich, zazwyczaj nasze lilie sobie poradzą, jednak czy będą miały optymalne warunki do wzrostu, czy będą obficie kwitnąć? Czy odpowiednio przygotują się do zimy? 
Należy wiedzieć, że aby zapewnić najbardziej optymalne warunki dla lilii wodnych, trzeba spełnić kilka istotnych warunków. A zatem, jak sadzić lilie wodne i jak je właściwie pielęgnować?

 

Jak sadzić lilie wodne do oczka?

Kiedy sadzić lilie wodne?

 

Lilie wodne sadzenie

Sadzenie lilii wodnych w oczku

 

 

Przedstawię po kolei najważniejsze czynności:

 

Jak sadzić lilie wodne w doniczce / pojemniku?

Lilie wodne są żarłocznymi i szybko rosnącymi roślinami, z tego powodu, aby mogły bez przeszkód przez dłuższy czas cieszyć nasze oczy swoimi kwiatami w całej okazałości, powinniśmy im zapewnić odpowiednio dużą ilość podłoża, jak i właściwe nawożenie (o tym później). 
Naszym zdaniem minimalna pojemność donicy dla lilii wodnej to 10 l. Dotyczy to mniejszych odmian, dla dużych roślin zalecamy donice o pojemności około 20 l i więcej. 
Pojemnik taki nie musi być głęboki, ale powinien być jak najszerszy. Lilie rozrastają się na boki więc potrzebują dużo miejsca. 
W internecie często spotykamy się z informacjami, że nenufary powinno się sadzić w koszach ażurowych lub wiadrach z nawierconymi dziurami, aby korzenie miały dostęp do świeżej wody. To nie do końca prawda. Lilie w naturze najlepiej rosną w mule na dnie zbiornika. W takim podłożu nie ma mowy o świeżej wodzie czy jej cyrkulacji, nie licząc tlenu produkowanego przez korzenie samych lilii.
Dlatego nie ma potrzeby używania donic ażurowych, jak i nawiercania dziur w pojemnikach. Oczywiscie jeśli posiadają Państwo już takie donice, to jak najbardziej można ich użyć do sadzenia lilii wodnych.

 

Podłoże do sadzenia lilii wodnych

Ziemia dla lilii wodnych to kolejny istotny punkt. Najbardziej optymalna jest mieszanka gliny, żyznej czarnej ziemi (można użyć domieszki kompostu) oraz piachu. Proporcje nie są aż tak istotne. Jeżeli posiadamy ciężką ziemie to można pominąć piach i wymieszać ziemie z gliną w proporcji około 1/1. W przypadku lżejszej ziemi robimy mieszankę ziemia piach glina w proporcji 1/1/1. Unikamy lekkiego torfu oraz mieszanek ziemi, które posiadają dużo lekkich elementów. Nie powinniśmy rezygnować z gliny, gdyż zawiera ona w sobie masę mikroelementów, które lilie będą wykorzystywać do wzrostu przez bardzo długi czas. Nie oznacza to, że lilia nie będzie bez gliny rosnąć. Jednak aby podłoże było jak najbardziej optymalnie pod te rośliny skomponowane, powinno zawierać domieszkę gliny.
Podłoże przed użyciem dokładnie mieszamy, aby wszystkie składniki równomiernie się rozeszły.
Taka mieszanka po umieszczeniu w wodzie, nie powinna jej brudzić ani też wypływać z donicy. 
Dla pewności można zrobić próbę, umieszczając podłoże w małej doniczce, następnie umieścić tę doniczkę delikatnie w wodzie. 

W oczku, gdzie występuje ruch wody spowodowany pompami/kaskadami itp., oraz gdy pływają w nim ryby, zaleca się przysypanie wierzchniej warstwy podłoża drobnym żwirem. Zabezpieczy on ziemie przed wypłukiwaniem, spowodowanym przez ruch wody lub ryjące w niej ryby. Oczywiście i w tym przypadku można zrobić test bez warstwy żwiru, czy coś niepożądanego się dzieje.

 

Nawożenie nenufarów

Nawożenie lilii wodnych to bardzo ważna kwestia, często pomijana, a czasem nawet niezalecana (błędnie).
W tym miejscu chcę zaznaczyć, że odpowiednie nawożenie, nie ma negatywnego wpływu na wodę w oczku jak i nadmierne pojawianie sie glonów. Nie prawdą jest, że umieszczenie w oczku nawozu, to murowane glony, tak jak często przedstawiane jest to na wielu forach. 
Oczywiście chodzi tu o umiejętne zastosowanie nawożenia, jak i konkretny nawóz. Nie można ot tak sobie sypać/wlewać nawozów do oczka, gdyż w takiej sytuacji  faktycznie można nabawić sie problemów, choć i tutaj są wyjatki :)

Jak sadzić lilie wodne w doniczce?

Sadzenie lilii wodnych

Jak sadzić lilie wodne?

 

Tak jak wcześniej pisałem, lilie wodne to żarłoczne rośliny, aby zapewnić im optymalny rozwój przez długi okres, niezbędne jest ich nawożenie. 
Jest wiele możliwości, jak i nawozów, które teoretycznie się tutaj sprawdzą. Ja opiszę takie, jakie my stosujemy, najlepiej się sprawdzające (wielu doświadczonych hodowców lilii na świecie stosuje takie same nawozy).

W naszej szkółce stosujemy głównie nawozy typu omocote o przedłużonym działaniu. Na rynku jest sporo takich nawozów różnych firm. Stosowane przez nas nawozy mają sprawdzone działanie w odmiennym  środowisku wodnym. 
Do lilii wodnych używamy nawozu osmocote exact high K  o działaniu 5-6 miesięcy. Opisywane nawozy do roślin wodnych posiadamy w naszej ofercie.

Jego skład to 

  • Azot 12%
  • Fosfor 7%
  • Potas 19% 
  • dodatkowo nawóz zawiera mikroelementy.

Dlaczego akurat takie proporcje?
Nawozy  posiadają różne proporcje składników najcześciej zawierają duzo azotu mniej fosforu i potasu jednak dla lilii wodnych nie są one dobre. Najważniejsze tutaj znaczenie ma ilosc azotu i fosforu .
Azot odpowiada za wzrost rosliny ( powoduje tworzenie wiekszej ilośći liści kosztem kwitnienia i grubośći kłącza). Tak więc, jeśli jest go zbyt dużo roślina owszem posiada sporo liści, jednak posiada mniej kwiatów a kłącze jest często cienkie i słabiej przygotowane do przetrwania zimy. 

Potas odpowiada za krzewienie sie rośliny oraz kwitnienie ma tez wpływ na ukorzenianie. Przy odpowiedniej proporcji (ilości) potasu do azotu lilie wypuszczają więcej kwiatów, budują mocniejsze (grubsze) kłącza, cześciej też sie rozmnażają (puszczają nowe odrosty).

Zaznaczam, że inne proporcje nie są niedopuszczalne -  lilie będą zadowolone z wiekszosci nawozów. Jednak im piękniejsza lilia, tym bardziej wymagająca i tutaj odpowiedni nawóz ma znaczenie. 


Spore znaczenie ma też okres uwalniania sie nawozu. Deklarowany czas przez producenta to 5-6 miesiecy przy 21 stopniach. Zimą gdy woda jest zimna nawóz nie uwalnia sie wcale. Latem w ciepłej wodzie uwalnia sie szybciej. Stopniowe uwalnianie sie nawozu zabezpiecza dodatkowo przed wydostawaniem sie nawozu do toni wodnej.  Akurat też ten nawóz jest podwojnie otoczkowany, co daje pewnośc że bedzie sie uwalniał zgodnie z opisem. Dzieki temu jednorazowe podanie nawozu w odpowiedniej ilosci ( 3-5gram na litr podłoża) wystarcza conajmniej na jeden sezon. W przypadku swieżo posadzonych lili w dużym pojemniku nawożenie powinno wystarczyć na 1,5 roku do dwóch. Starsze lilie nawozimy raz do roku wiosną.

Od przyszłego sezonu wprowadzimy do naszej oferty nawozy jakie sami stosujemy. Będzie mozna zakupić porcje przeznaczone na rożne pojemnośći doniczek jak i specjalne koreczki nawozowe służące do nawożenia juz posadzonych roślin.  

 

Sadzenie

Gdy mamy już rośliny, donicę, przygotowane podłoże oraz odważoną ilość nawozu, możemy przystąpić do sadzenia lilii wodnych w oczku
W zależności od tego, czy posiadamy donice bez otworów lub z otworami (ażurowe), postępujemy trochę inaczej.

W przypadku pojemnika bez otworów nasypujemy okolo 1/3 podłoża rozgarniamy je równomiernie, aby wyrównać, nastepnie równomiernie po całej powierzchni rozsypujemy odważoną porcję nawozu. W dalszej kolejności przysypujemy nawóz, resztą podłoża napełniamy donice w około 90%. 

W przypadku pojemnika z dziurami wykonujemy te same czynności z tą różnicą, że nawóz rozsypujemy tak, aby nie znajdował sie on w pobliżu ścianek pojemnika. Przeciwdziała to uwalnianiu sie nawozu do wody przez dziury w pojemniku. 

Do tak przygotowanego podłoża sadzimy nasze lilie. Kłącze sadzimy w pobliżu krawędzi donicy skierowane stożkiem wzrostu w kierunku środka donicy (tak posadzona lilia rośnie w obrębie donicy, a nie wyrasta poza nią). Wykopujemy rowek w podłożu i pod lekkim kątem (stożek z liscmi skierowany lekko w góre) umieszczmy w nim kłącze. Nastepnie przysypujemy je podłożem tak, aby stożek z lisćmi z niego wystawał. Dodatkowo kłącze na zasypanym odcinku można lekko przycisnąć kamieniem, aby podczas wkładania donicy nie wypłynęło. W przypadku gdy sadzonka posiada rany lub jest to docięty kawałek z rośliny matecznej, zalecam uszkodzone miejsca posypać sproszkowanym węglem drzewnym ( zabezpieczamy w ten sposób kłącze przed infekcjami i gniciem)

 

Kiedy sadzić lilie wodne?

Optymalnym okresem na sadzenie tych roślin jest kwiecień-maj. Lilie posadzone w tym czasie najczęściej zakwitną jeszcze w tym samym roku. Jednak lilie wodne można sadzić przez cały sezon od marca do września, a jeśli jest ciepło to nawet rośliny posadzone w październiku się przyjmą.

 

Za jakiś czas uzupełnimy nasz opis o zdjęcia i filmik, aby jeszcze dokładniej przedstawić cały proces sadzenia.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Znajdą Państwo bardzo duży asortyment lilii wodnych, jak i masę innych ciekawych roślin do oczka wodnego i nie tylko :)


Już teraz można zamawiać rośliny w przedsprzedaży na przyszły sezon. Wysyłki będą odbywać się na początku kwietnia, w kolejności złożonych zamówień.

Liczba niektórych lilii wodnych jest ograniczona!! 



Irysy w Oczku Wodnym i Stawie

Data: 2024-01-19 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (0)


Jakie małże do oczka wodnego?

Data: 2023-02-19 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (1)






Imię / nick
Treść komentarza
user DODANE: 24-03-2022 20:41:44 | ~ Gość
Gorąco polecam, szybka dostawa, super kontakt, duże i piękne sadzonki i dodatkowy gratis. Czego chcieć wiecej.

 


paczka

DARMOWA DOSTAWA
od kwoty 500 zł

 

support

INFORMACYJNY NA TEMAT ROŚLIN

 

transport

RUSZYŁY   WYSYŁKI

        SEZON 2024

 


 

© 2024 Perfekt Klik: Rośliny wodne do oczka i ogrodu

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.