Sadzenie Lilii Wodnych

Data: 2020-12-28 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (0)

 

 

W tym poradniku przedstawimy Państwu, jak należy postępować z kłaczem lilii wodnej, jakiego pojemnika/doniczki będzie ona potrzebować. Omówimy też sposób przygotowania podłoża jak i nawożenie.

Szukając informacji o liliach wodnych w internecie napotkają Państwo wiele, często podobnych, ale też czasem sprzecznych informacji na temat pielęgnacji i uprawy tych pięknych roślin wodnych. 

Na poczatek zaznaczę, że wiekszość informacji na temat nenufarów jest poprawna i stosując sie do nich zazwyczaj nasze lilie sobie poradza , jednak czy będą mialy optymalne warunki do wzrostu, czy będą obficie kwitnąć? Czy odpowiednio przygotują sie do zimy? 
Należy wiedzieć że, aby zapewnic najbardziej optymalne warunki dla lilii wodnych, trzeba spełnić kilka istotnych warunków.

 

 

Przedstawię po kolei najważniejsze czynności:

 

Doniczka/Pojemnik

Lilie wodne są żarłocznymi i szybko rosnącymi roślinami, z tego powodu, aby mogły bez przeszkód przez dłuzszy czas cieszyć nasze oczy swoimi kwiatami w całej okazałosći, powinniśmy im zapewnić odpowiednio dużą ilość podłoża jak i właściwe nawożenie (o tym później). 
Naszym zdaniem minimalna pojemność donicy dla lilii wodnej to 10l. Dotyczy to mniejszych odmian, dla dużych roślin zalecamy donice około 20l i więcej. 
Pojemnik taki nie musi być głeboki, ale powinien być jak najszerszy. Lilie rozrastają sie na boki więc potrzebują duzo miejsca. 
W internecie często spotykamy sie z informacjami, że nenufary powinno sie sadzić w koszach ażurowych lub wiadrach z nawierconymi dziurami aby korzenie mialy dostęp do swieżej wody. To nie do końca prawda. Lilie w naturze najlepiej rosną w mule na dnie zbiornika. W takim podłożu nie ma mowy o swieżej wodzie czy jej cyrkulacji nie licząc tlenu produkowanego przez korzenie samych lilii.
Dlatego nie ma potrzeby używania donic ażurowych jak i nawiercania dziur w pojemnikach. Oczywiscie jeśli posiadają Państwo już takie donice to jak najbardziej można ich użyć.

 

Podłoże

Ziemia dla lilii wodnych to kolejny istotny punkt. Najbardziej optymalna jest mieszanka gliny, żyznej czarnej ziemi (można użyć domiwszki kompostu) oraz piachu. Proporcje nie są aż tak istotne. Jeżeli posiadamy ciężką ziemie to mozna pominąc piach i wymieszac ziemie z glina w proporcji okolo 1/1. W przypadku lżejszej ziemi robimy mieszanke ziemia piach glina w proporcji 1/1/1. Unikamy lekkiego torfu oraz mieszanek ziemi które posiadają duzo lekkich elementów. Nie powinniśmy rezygnować z gliny, gdyż zawiera ona w sobie mase mikroelementów, które lilie będą wykoszystywać do wzrostu przez bardzo długi czas. Nie oznacza to, że lilia nie bedzie bez gliny rosnąć. Jednak aby podłoże było jak najbardziej optymalnie pod te rosliny skomponowane, powinno zawierać domieszkę gliny.
Podłoże przed użyciem dokładnie mieszamy aby wszystkie składniki równomiernie sie rozeszły.
Taka mieszanka po umieszczeniu w wodzie, nie powinna jej brudzić ani też wypływać z donicy. 
Dla pewnośći można zrobic próbę, umieszczając podłoże w małej doniczce, następnie umieśćic tą doniczke delikatnie w wodzie. 

W oczku gdzie występuje ruch wody spowodowany pompami /kaskadami itp , oraz gdy pływają w nim ryby zaleca sie przysypanie wierzchniej warstwy podłoża drobnym żwirem. Zabezpieczy on ziemie przed wyplukiwaniem, spowodowanym przez ruch wody lub ryjące w niej ryby. Oczywiście i  w tym przypadku można zrobić test bez warstwy żwiru, czy cos nieporządanego sie dzieje.


Nawożenie

Nawożenie lilii wodnych to bardzo ważna kwiestia, często pomijana, a czasem nawet niezalecana (błędnie).
W tym miejscu chcę zaznaczyć, że odpowiednie nawożenie, nie ma negatywnego wpływu na wodę w oczku jak i nadmierne pojawianie sie glonów. Nie prawdą jest, że umieszczenie w oczku nawozu, to murowane glony, tak jak często przedstawiane jest to na wielu forach. 
Oczywiście chodzi tu o umiejętne zastosowanie nawożenia, jak i konkretny nawóz. Nie można ot tak sobie sypać/wlewać nawozów do oczka, gdyż w takiej sytuacji  faktycznie można nabawić sie problemów, choć i tutaj są wyjatki :)

 

Tak jak wcześniej pisałem lilie wodne to żarłoczne rośliny, aby zapewnić im optymalny rozwój przez długi okres czasu niezbędne jest ich nawożenie. 
Jest wiele możliwości jak i nawozów, które teoretycznie sie tutaj sprawdzą. Ja opisze takie, jakie my stosujemy najlepiej sie sprawdzające (wielu doświadczonych hodowców lilii na świecie stosuje takie same nawozy).

W naszej szkółce stosujemy głównie nawozy typu omocote o przedłuzonym działaniu. Na rynku jest sporo takich nawozów rożnych firm. Stosowane przez nas nawozy mają sprawdzone działanie w odmiennym  środowisku wodnym. 
Do lilii wodnych używamy nawozu osmocote exact high K  o działaniu 5-6 miesięcy. Posiadamy go rownież w naszej ofercie https://wodne-rosliny.pl/nawozy-1000000044
Jego skład to 
Azot 12%
Fosfor 7%
Potas 19% 
dodatkowo nawóz zawiera mikroelementy.

Dlaczego akurat takie proporcje?
Nawozy  posiadają różne proporcje składników najcześciej zawierają duzo azotu mniej fosforu i potasu jednak dla lilii wodnych nie są one dobre. Najważniejsze tutaj znaczenie ma ilosc azotu i fosforu .
Azot odpowiada za wzrost rosliny ( powoduje tworzenie wiekszej ilośći liści kosztem kwitnienia i grubośći kłącza). Tak więc, jeśli jest go zbyt dużo roślina owszem posiada sporo liści, jednak posiada mniej kwiatów a kłącze jest często cienkie i słabiej przygotowane do przetrwania zimy. 

Potas odpowiada za krzewienie sie rośliny oraz kwitnienie ma tez wpływ na ukorzenianie. Przy odpowiedniej proporcji (ilości) potasu do azotu lilie wypuszczają więcej kwiatów, budują mocniejsze (grubsze) kłącza, cześciej też sie rozmnażają (puszczają nowe odrosty).

Zaznaczam, że inne proporcje nie są niedopuszczalne -  lilie będą zadowolone z wiekszosci nawozów. Jednak im piękniejsza lilia, tym bardziej wymagająca i tutaj odpowiedni nawóz ma znaczenie. 


Spore znaczenie ma też okres uwalniania sie nawozu. Deklarowany czas przez producenta to 5-6 miesiecy przy 21 stopniach. Zimą gdy woda jest zimna nawóz nie uwalnia sie wcale. Latem w ciepłej wodzie uwalnia sie szybciej. Stopniowe uwalnianie sie nawozu zabezpiecza dodatkowo przed wydostawaniem sie nawozu do toni wodnej.  Akurat też ten nawóz jest podwojnie otoczkowany, co daje pewnośc że bedzie sie uwalniał zgodnie z opisem. Dzieki temu jednorazowe podanie nawozu w odpowiedniej ilosci ( 3-5gram na litr podłoża) wystarcza conajmniej na jeden sezon. W przypadku swieżo posadzonych lili w dużym pojemniku nawożenie powinno wystarczyć na 1,5 roku do dwóch. Starsze lilie nawozimy raz do roku wiosną.

Od przyszłego sezonu wprowadzimy do naszej oferty nawozy jakie sami stosujemy. Będzie mozna zakupić porcje przeznaczone na rożne pojemnośći doniczek jak i specjalne koreczki nawozowe służące do nawożenia juz posadzonych roślin.  

 

Sadzenie

Gdy mamy juz Lilię Wodną , donicę, przygotowane podłoże oraz odważoną ilość nawozu - Mozemy przystąpić do sadzenia. 
W zależnosci czy posiadamy donice bez otworów lub z otworami (ażurowe), postępujemy trochę inaczej.

W przypadku pojemnika bez otworów nasypujemy okolo 1/3 podłoża rozgarniamy je równomiernie, aby wyrównać nastepnie równomiernie po całej powierzchni rozsypujemy odważoną porcję nawozu. W dalszej kolejności przysypujemy nawóż resztą podłoża napełniamy donice w okolo 90%. 

W przypadku pojemnika z dziurami wykonujemy te same czynnośći z tą różnicą, że nawóz rozsypujemy tak aby nie znajdował sie on w pobliżu scianek pojemnika. Przeciwdziała to uwalnianiu sie nawozu do wody przez dziury w pojemniku. 

Do tak przygotowanego podłoża sadzimy nasze lilie. Kłącze sadzimy w pobliżu krawędzi donicy skierowane stożkiem wzrostu w kierunku środka donicy (tak posadzona lilia rośnie w obrębie donicy a nie wyrasta poza nią). Wykopujemy rowek w podłożu i pod lekkim kątem (stożek z liscmi skierowany lekko w góre) umieszczmy w nim kłącze. Nastepnie przysypujemy je podłożem tak, aby stożek z lisćmi z niego wystawał. Dodatkowo kłącze na zasypanym odcinku można lekko przycisnąć kamieniem, aby podczas wkładania donicy nie wypłynęło. W przypadku gdy sadzonka posiada rany lub jest to docięty kawałek z rośliny matecznej, zalecam uszkodzone miejsca posypać sproszkowanym węglem drzewnym ( zabezpieczamy w ten sposób kłącze przed infekcjami i gniciem)

 

Kiedy sadzić lilie?

Optymalnym okresem na sadzenie tych roślin jest kwiecień-maj. Lilie posadzone w tym czasie najczęściej zakwitną jeszcze w tym samym roku. Jednak lilie wodne można sadzić przez cały sezon od marca do września, a jesli jest ciepło to nawet rośliny posadzone w październiku sie przyjmą.

 

Za jakiś czas uzupełnimy nasz opis o zdjęcia i filmik aby jeszcze dokładniej przedstawić cały proces sadzenia.
Zapraszamy do zapoznania sie z naszą ofertą. Znajdą Państwo bardzo duży asortyment lilii wodnych, jak i masę innych ciekawych roślin do oczka wodnego i nie tylko:)


Już teraz można zamawiać rośliny w przedsprzedaży na przyszły sezon. Wysyłki będą odbywać się na początku kwietnia, w kolejności złożonych zamówień.

Ilość niektórych lilii wodnych jest ograniczona!! Link do lilii wodnych https://wodne-rosliny.pl/lilie-wodne​ Strzałki Wodne

Data: 2021-02-08 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (0)


Osoka Aloesowata roślina pływająca

Data: 2021-01-10 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (0)

Osoka aloesowata. W tym poście dowiesz sie wielu przydatnych informacji o uprawie tej  pięknej rośliny wodnej


Imię / nick
Treść komentarza

 


paczka

DARMOWA DOSTAWA
od kwoty 300 zł

 

support

INFORMACYJNY NA TEMAT ROŚLIN

 

transport

PACZKA DOTRZE JUTRO

zamówienie przed 10:00

 


 

© 2021 Perfekt Klik: Rośliny wodne do oczka i ogrodu

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.