Kiedy sadzić paprocie ogrodowe? Uprawa i pielęgnacja paproci

Data: 2023-01-15 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (0)

 

Każdy z nas spacerując po lesie miał okazje podziwiać te piękne rośliny. Widok paproci w ich naturalnym środowisku zachęca nas do posiadania ich w swoim ogrodzie. Czy jednak w ogrodzie mamy odpowiednie warunki dla tych pięknych roślin? Rzadko kto z nas ma las w ogrodzie :) Na szczęście na rynku dostępne są odmiany paproci, które idealnie nadają się do nasadzeń w naszych przydomowych ogródkach. Z tego artykułu dowiesz się jak sadzić paprocie ogrodowe oraz jak je odpowiednio pielęgnować.

 

 

kiedy sadzić paprocie ogrodowe

 

Paprocie to olbrzymia grupa roślin licząca ponad 10tyś. gatunków. Dzięki tak wielkiej różnorodności, jak i występowaniu w różnych środowiskach mamy do dyspozycji całą masę roślin różniących się pokrojem, kolorem, jak i wymaganiami. W naszym kraju można spotkać kilka odmian, które z powodzeniem możemy uprawiać w ogrodzie. Należą do nich między innymi pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris), długosz królewski (Osmunda regalis), wietlica samicza (dryopteris filix femina).

Nie powinniśmy zabierać paproci z ich naturalnego środowiska. Po pierwsze, część z nich podlega ochronie gatunkowej. Kolejnym powodem jest fakt, że paprocie zwykle spotykamy w lesie, a z lasu nie wolno wykopywać roślin (chyba, że posiada się pozwolenie leśniczego).
Na szczęście praktycznie wszystkie rodzime odmiany paproci ogrodowych można kupić w szkółkach zajmujących się ich hodowlą. 

 

Oprócz rodzimych paproci istnieje bardzo dużo gatunków, odmian, jak i ich krzyżówek,  które z powodzeniem rosną w naszym klimacie. Nie sposób wymienić wszystkich. Do najpopularniejszych należą takie jak:

 

Do paproci zimozielonych należą: 

 

Sadzenie paproci

Zastanawiasz się, kiedy sadzić paprocie w ogrodzie? Rośliny te można sadzić przez cały okres wegetacji. Po wybraniu odpowiedniego miejsca, najlepiej lekko zacienionego w miejscu sadzenia wykopujemy dołek. Wypełniamy go glebą próchniczną o pH odpowiednim dla danej odmiany. Gleba powinna być dobrze namoczona. Bryłę korzeniową przed posadzeniem warto również namoczyć, aby zniwelować ryzyko jej przeschnięcia. Paprotkę sadzimy tak, aby stożki wzrostu były delikatnie przysypane. Podłoże dookoła sadzonki lekko ubijamy. Warto obsypać okolice rośliny liśćmi lub korą dzieki czemu gleba będzie lepiej trzymać wilgoć. Do czasu przekorzenienia się sadzonki, nie wolno dopuszczać do przeschnięcia podłoża! Paprocie ogrodowe nie wymagają nawożenia, choć odmiany duże, o szybkim wzroście nawozem nie pogardzą. Ukorzeniają się bardzo płytko i z tego powodu bardzo istotne jest zapewnienie im stałej dużej wilgotności podłoża.

 

Czego nie lubią paprocie? Rośliny te słabiej rosną na ciężkich glebach, nie lubią mocno nasłonecznionych stanowisk oraz przesychania. Przy odmianach kwasolubnych unikamy gleb wapiennych i takich o wysokim pH. 

 

Gdzie sadzić paprocie w ogrodzie?

Paprocie ogrodowe sadzimy w miejscach zacienionych, pod drzewami, przy płotach. Idealnym miejscem dla tych roślin są brzegi oczka wodnego. Północna i wschodnia strona różnego rodzaju budynków będzie dla tych roślin idealna. 

 

kiedy przesadzać paprocie ogrodowe

paprocie ogrodowe pielęgnacja

 

Pielęgnacja paproci ogrodowych

Jak dbać o paprocie ogrodowe? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie. Paprocie nie wymagają zbyt wiele uwagi. Szybko rosnące odmiany warto od czasu do czasu zasilić nawozem, najlepiej dedykowanym dla paproci. W gorących i suchych okresach zwracamy szczególną uwagę na systematyczne podlewanie. Pilnujemy też, aby roślin tych nie zarosły chwasty. 
 

Czy przycinać paprocie ogrodowe?

Paprocie przycinamy wiosną, u odmian zimozielonych usuwamy liście zeszłoroczne. Po zimie są często mocno zniszczone i zwykle wiosną zamierają. Odmiany, które tracą liście zimą, zwykle same zrzucają liście, wystarczy je wiosną zebrać ręcznie. Duże odmiany ze względu na mocne i duże liście przycinamy wczesną wiosną przy samym podłożu powyżej stożka wzrostu. 

 

 

 

paprocie ogrodowe wymagania

 

 

Posadzone na odpowiednim stanowisku paprocie ogrodowe odwdzięczą się nam rożnorodnością kształtów i barw. Bordowo-srebne liscie wietlicy japońskiej Burgundy Lace dodadzą naszemu ogrodowi egzotycznej kolorystyki. Czerwono brązowe paprocie czeronozawijakowe nadadzą jesiennych barw w środku sezonu. Paprotnik szczecinkozębny Polystichum setiferum Congestum przyozdobi małe ogródki skalne.  
 



Irysy w Oczku Wodnym i Stawie

Data: 2024-01-19 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (0)


Jakie małże do oczka wodnego?

Data: 2023-02-19 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (1)






Imię / nick
Treść komentarza

 


paczka

DARMOWA DOSTAWA
od kwoty 500 zł

 

support

INFORMACYJNY NA TEMAT ROŚLIN

 

transport

RUSZYŁY   WYSYŁKI

        SEZON 2024

 


 

© 2024 Perfekt Klik: Rośliny wodne do oczka i ogrodu

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.