Osoka Aloesowata roślina pływająca

Data: 2021-01-10 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (1)

 

 

osoka aloesowata w oczku wodnym

 

Osoka Aloesowata to roślina naturalnie wystepującą w Polsce.  Porasta płytkie jeziora i stawy, można ja spotkać rownież w wolno płynących strumieniach i rzekach. Preferuje wody płytkie z grubą warstwą osadów dennych. Roślina ta posiada dlugie i cienkie liście. Ich brzegi pokrywają kolce. Wyglądem bardzo przypomina aloes, stąd też jej nazwa. Liście tworzą rozetę o średnicy nawet ponad 0.5m. Ich kolor może sie zmieniać od jasnozielonego po bordowo-brązowy. Kolor jest zależny od dostępnych nawozów w wodzie w szczególnosci żelaza. W sprzyjających warunkach potrafi być rośliną inwazyjną. Roślina ta idealnie nadaje sie do naszego klimatu. Potrafi przetrwać najmroźniejsze zimy. 

 

Wczesną wiosną z cześciowo obumarłych po zimie roślin matecznych, wychodzą młode odrosty, które są miniaturowymi kopiami rosliny dorosłej. Gdy wiosna jest ciepła i słoneczna, młode sadzonki rosną w expresowym tempie. Pod koniec maja mają już kilkadziesiąt cm średnicy i jeszcze w tym samym sezonie potrafią wypuszczać swoje własne młode odrosty. W okolicy czerwca w okolicach centralnej części rozety pojawiają sie małe białe kwiatki dość dobrze widoczne, dodają uroku tej pięknej roślinie. Chcesz dowiedzieć się, jak sadzić, rozmnażać i pielęgnować osokę aloesowatą? Nie wiesz, jakie warunki należy jej zapewnić? Odpowiedź znajdziesz poniżej! 

 

Osoka aloesowata jak sadzić

Zdjęcie przedstawia jezioro zarośnięte osoką aloesowatą. Średnia głębokość to 1-2m.  

 Fot. Krzysztof Grzelak

 

W naturze osoka rośnie na różnych głębokościach. Spotkałem okazy rosnące nawet na 2m głębokości. Całe grupy tych roślin tworzyły w tym miejscu podwodną łąkę. W srodku lata część takich skupisk pod wpływem produkcji dużych ilośći tlenu wypływa na powierzchnię wody. Natomiast poźną jesienią rośliny opadają z powrotem na dno. 

 

Osoka gdy rośnie cała zanurzona posiada zwykle jasnozielony kolor, jej liśćie są delikatniejsze bardzo elastyczne. Roślina formie podwodnej jest bardzo wrażliwa na brak wody. Liście, które nagle wyjdą nad wodę, w bardzo szybkim tempie zasychają. 

W sytuacji gdy rośliny te znajdują sie blisko powierzchni wody, wiosną wynurzą sie częściowo nad powierzchnię. Liście stopniowo wychodząc nad wodę, przybierają formę nadwodną. W takiej formie liście nie wysychają . W przypadku dobrych warunków liście są sztywne i mocne. Kolce na ich krawędziach są ostre i twarde. Włożenie gołej ręki miedzy takie liście kończy sie pożądnym podrapaniem i mocnym świądem, który na szczeście dość szybko przemija. Jeśli musimy z jakiegoś powodu majstrować miedzy dorosłymi roślinami, warto to robić w długich rękawicach ochronnych. Należy też pamiętać o zabezpieczeniu nóg, gdy wchodzimy do wody. 

                           

Osoka aloesowata w oczku wodnym

                                                               

Dzięki swojemu orginalnemu wyglądowi osoka sprawdza sie idealnie jako ozdoba oczka wodnego. Oprócz nie kwestionowanych walorów dekoracyjnych, roślina ta spełnia też funkcję oczyszczającą oraz natleniającą

 

Jest to roślina pływająca, dzięki czemu nie wymaga sadzenia w donicy. Rozeta osoki posiada bardzo dużo skierowanych ku górze liści, między którymi schronienie znajduje narybek, jak i inne drobne stworzenia wodne.

Ze spodniej częśći rośliny wyrastają długie na ponad metr korzenie przybyszowe (przypominające makaron spaghetti), które w przypadku siegnięcia mułu zakotwiczają lekko roślinę w dnie. 

 

Cykl wzrostu w oczku wodnym zaczyna się wczesną wiosną ze starej rośliny, gdy tylko zrobi sie cieplej zaczynają wyrastać młode rosliny. Z jednej rozety wyrasta od kilku do nawet kilkunastu sadzonek. Sadzonki osoki osiągają wielkość dorosłej rosliny jeszcze tego samego lata. Poźną jesienią wszystkie osoki opadają na dno, aby tak zaczekać do wiosny.                                                                                  

 

Osoka aloesowata w oczku wodnym na tle innych roślin

Rośliny w pełni wegetacji w naszym oczku.

 

Osoka aloesowata - jak sadzić?

 

Najczęściej kupują Państwo osokę jako młode sadzonki wiosną. Sadzonki takie mają od kilku do 20-30cm. Posiadają już najczęściej kilka korzonków. 

Należy zaznaczyć że osoka aloesowata jest rośliną wybredną. Nie każde warunki będą jej odpowiadać. Szczególnie w młodym oczku zdaża sie, że osoka może sie nie przyjąć.

 

Jak sadzić osokę aloesowatą? Podczas umieszczania rośliny w naszym oczku powinniśmy zwrócić uwagę na kilka spraw. 

Młoda osoka może opadać na dno z tego powodu powinniśmy umieścić ją początkowo w płytkim miejscu, najlepiej tak, aby roślina znajdowała sie kilka cm pod powierzchnią wody. 

 

Unoszące rośliny mogą być spychane w najrożniejsze miejca w oczku przez wiatr, jak i prąd wody, po czym zdaża sie, że opadają na dno. W przypadku większej głębokości mogą juz sie nie wynurzyć, dlatego powinniśmy przymocować sadzonkę w pierwszym okresie do brzegu lub dna, przyciskając np kamykiem korzonek albo liść osoki.

 

Rośliny powinny być umieszczane w jak najjaśniejszym miejscu, wymagają mocnego nasłonecznienia. Nie powinny rosnąć w cieniu innych roślin, będą wtedy słabiej rosnąc albo karłowacieć. 

Sadzonka rosnąca w niesprzyjających warunkach albo obumiera lub potrafi karłowacieć mieć kilka cm średnicy jako dorosła roślina. 

 

Tak jak pisałem osoka jest rośliną wybredną jeśli chodzi o warunki. W swoim pierwszym oczku podchodziłem do tej rośliny 3 razy i dopiero za ostatnim razem osoka sie przyjeła po czym opanowała całe oczko:).

Tak więc prosze mieć na uwadze że pierwsza przygoda z tą piekną rośliną może być nie udana ale nie należy sie zniechecać. Na początek warto umieścić kilka sadzonek w różnych miejscach w oczku aby zwiększyć ich szanse na przyjęcie. 

 

 

młoda sadzonka osoki aloesowatej o odcieniu brązowym na tle trawy

Osoka aloesowata sadzenie

Młode sadzonki na zdjęciach. Idealnie widać jak bardzo osoka może sie rożnić kolorem 

 

Rozmnażanie osoki

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda rozmnażanie osoki? Jako że osoka  rozmnaża się głównie wegetatywnie, za pomocą rozłogów, to nie musimy tak naprawdę nic robić:). W odpowiednich warunkach nasza roślina wczesną wiosną wypusći kilka-kilkanaście młodych sadzonek. Sadzonki pojawiają sie przez cały sezon, jednak wiosną jest ich najwięcej. Latem będą już dorosłymi roślinami.

 

Gdy chcemy osokę posadzić w nowym miejscu lub obdarować innego oczkomaniaka, czekamy, aż młody odrost będzie miał kilkanaście cm długośći oraz będzie posiadał kilka korzonków. Odłamujemy taką roślinę od rośliny matecznej i umieszczmy w innym miejscu lub oczku, pilnując, aby nie przesuszyc rośliny. Na czas transportu można umieścić w szczelnym worku z odrobiną wody.

 

 

Osoka aloesowata rozmnażanie

Dorosłe rośliny wraz z młodymi sadzonkami

 

Podsumowując, osoka aloesowata to jedna z najpiękniejszych roślin wodnych, naturalnie wystepujących w naszym kraju. Wyglądem przypomina egzotyczne rośliny.  

Jest to roślina, która powinna sie znaleźć w każdym oczku. Osoka doskonale oczyszcza wodę z nadmiaru nawozów , bardzo dobrze ją natlenia, jak i tworzy idealne warunki dla rozwoju przeróżnych stworzeń wodnych jak i ryb. 

Choć w sprzyjających warunkach może być dość inwazyjna, to w przypadku oczek wodnych można bez problemu nad nia zapanować, wyrzucając nadmiar na kompost lub obdarowując ją innych pasjonatów oczka wodnego. 

 

 

Roślinę tą posiadamy w sprzedaży przez cały sezon. Zapraszamy do zapoznania sie z ofertą na naszym sklepie link do sklepu poniżej. 

 

http://wodne-rosliny.pl/_search/osoka-aloesowata



Irysy w Oczku Wodnym i Stawie

Data: 2024-01-19 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (0)


Jakie małże do oczka wodnego?

Data: 2023-02-19 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (1)






Imię / nick
Treść komentarza
user DODANE: 06-07-2021 22:08:30 | ~ Krzychu_zd
Mam ją od was i dzięki poradnikowi dowiedziałem się jak nie mieć 3 prób podejścia, jest to faktycznie piękna roślina, i nawet sąsiad zaznaczył że następnym razem mam o nim pamiętać podczas zakupów

 


paczka

DARMOWA DOSTAWA
od kwoty 500 zł

 

support

INFORMACYJNY NA TEMAT ROŚLIN

 

transport

RUSZYŁY   WYSYŁKI

        SEZON 2024

 


 

© 2024 Perfekt Klik: Rośliny wodne do oczka i ogrodu

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.