Onowodek Dwukłosowy pachnąca piękność

Data: 2022-01-09 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (0)

Onowodek Dwukłosowy to nietypowa roślina jak na polskie warunki. W oczku kwitnie jako pierwsza wczesną wiosna tworząc przepiękne biało-kremowe kwiatostany w kształcie litery V. Kwiaty bardzo ładnie i wyraźnie pachną. Kwiatostany osiągają do 4,5cm długości. Roślina ta jest jadalna, w swojej ojczyźnie Afryce spożywa się jej kwiaty jak i inne części . Po wiosennym okresie kwitnienia roślina latem przechodzi w stan spoczynku by na początku jesieni ponownie zakwitnąć. Przy łagodnej zimie kwiaty mogą sporadycznie pojawiać się aż do wiosny. W oczku uprawiamy tą piękną roślinie w pojemnikach z żyznym podłożem.

 

Uprawa onowodka

 

Roślinę tą sadzimy  na głębokości 30-80cm. W zimie cebulka musi znajdować się poniżej strefy lodu. Roślina lubi zimną wodę i latem przechodzi w stan spoczyneku. Może wtedy całkowicie stracić liście jednak, jak tylko ustaną letnie upały, z bulwki wyrosną nowe oraz pojawia się jesienne kwiaty.

Wielkość rośliny zależna jest od wielkosci doniczki jak i żyzności podłoża . W rożnych warunkach rośliny mogą sie od siebie znacznie różnić wielkością kwiatów jak i liści. Przy małej ilości składników odżywczych roślina tworzy małą bulwkę max 0,5cm średnicy przez co może słabiej zimować. 

Przy bardzo żyznym podłożu bulwki osiągają ponad 3cm średnicy.

 

Onowodek nie jest zbyt wymagający. Głównym jego wrogiem są ślimaki, jest on dla nich przysmakiem. Zarówno wodne jak i te pełzające w pobliżu oczka chetnie go objadają. Młode sadzonki potrafią być całkowicie zjedzone!

 

Rozmnażanie

 

Roślinę tą najłatwiej rozmnożyć poprzez siew. Po przekwitnęciu z kwiatów wysypuję sie od kilku do kilkudziesięciu dość dużych nasion. Przez kilka dni unoszą sie one na wodzie. 

W tym sezonie posiadamy naprawde spore okazy:) 

 

 

Roślinka bezpiecznie Pakowana na czas transportu

 Irysy w Oczku Wodnym i Stawie

Data: 2024-01-19 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (0)


Jakie małże do oczka wodnego?

Data: 2023-02-19 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (1)


Imię / nick
Treść komentarza

 


paczka

DARMOWA DOSTAWA
od kwoty 500 zł

 

support

INFORMACYJNY NA TEMAT ROŚLIN

 

transport

RUSZYŁY   WYSYŁKI

        SEZON 2024

 


 

© 2024 Perfekt Klik: Rośliny wodne do oczka i ogrodu

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.