Kiedy sadzić i przesadzać hosty? Cenne porady dotyczące funkii

Data: 2023-01-30 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (0)


Funkia (hosta) jest bardzo popularną rośliną. Chyba każdy, kto ma coś wspólnego z ogrodem, zna tą bylinę. Już nasze babcie posiadały w swoich ogródkach funkie, jednak w tamtych czasach było to zaledwie kilka odmian. Obecnie ilość odmian host liczymy w tysiącach. Funkie cechują sie niesamowitą różnorodnością, zarówno pod względem kolorystyki, jak i wielkości liści oraz ich kształtu. Odmiany znacznie różnią się pod względem wysokości od 10 cm do 150 cm. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się gdzie i kiedy sadzić funkie oraz jak o nie dbać!

 

kiedy sadzić hosty

Stanowisko i wymagania funkii ogrodowych

Gdzie sadzić funkie? Rośliny te najlepiej czują się w miejscach o mniejszym nasłonczenieniu lub całkiem zacienionych. Dobrym miejscem dla tych roślin są ogrody leśne, okolice oczek wodnych oraz wszelkie zacienione miejsca w ogrodzie.
Odmiany o liściach z dużą ilością koloru białego/kremowego tolerują większą ilość słońca.

Funkie to odporne rośliny o niskich wymaganiach. 

  • gleba: próchniczna, żyzna średnio ciężka, stale wilgotna
  • ph: od kwaśnego do zasadowego ( toleruje szeroki zakres ph)
  • nawożenie: niskie do umiarkowanego
  • nasłonecznienie: cień, lekkie nasłonecznienie zależnie od odmiany
  • podlewanie: umiarkowane do dużego

Kiedy Sadzić funkie ? 

Idealnym terminem do sadzenia funkii jest wiosna i jesień. W przypadku gdy zadbamy o odpowiednie podlewanie, rośliny te możemy sadzić również o innych porach roku.

 

kiedy przesadzać hosty

 

Jak sadzić hosty ?

 

Ziemia dla Funkii powinna być żyzna z dużą zawartością próchnicy. Nie powinna być zbyt lekka, aby nie przesychała. Sadząc funkie w gruncie wykopujemy spory dość głęboki dołek (im większa odmiana tym dołek powinien być większy). Wypełniamy go wcześniej przygotowaną mieszanką ziemi. Pośrodku robimy dziurę odpowiadającą wielkości bryły korzeniowej sadzonej rośliny. 

Dalsze postępowanie zależne jest od pory roku, w jakiej sadzimy funkie:

Wiosną i jesienią, gdy roślina nie posiada liści, bryłę korzeniową wkładamy do wcześniej przygotowanego dołka. Kłącze układamy tak, aby stożki wzrostu były delikatnie przykryte podłożem. Ziemie wokół rośliny lekko przygniatamy i obsypujemy korą lub kamieniami w celu lepszego trzymania wilgoci. Sadzonke podlewamy.

 

Sadzenie roślin w sezonie gdy posiadają już liście jest podobne. Należy jednak bardziej zadbać o odpowiednie nawodnienie sadzonki. W przypadku małej bryły korzeniowej a dużych liści, liście warto przyciąć. Odcinamy jakieś 2/3 liścia pod kątem. Zabieg ten zapobiega nadmiernej utracie wody przez roślinę. 


W przypadku młodej sadzonki z gołym korzeniem w przygotowanym wcześniej dołku robimy bagienko. Dolewamy wody i mieszamy ją z podłożem. Bryłę korzeniową wciskamy głębiej w przygotowane mokre podłoże, po czym delikatnie podnosimy do docelowej wysokości. Dzięki temu korzenie wyprostują się, co ułatwi przyjęcie się funkii. Po posadzeniu pilnujemy systematycznego podlewania. 

 

Gdzie najlepiej sadzić hosty?

Funkie ogrodowe najlepiej rosną w wilgotnej, dobrze przepuszczalnej i bogatej w humus glebie, w miejscu, gdzie promienie słoneczne są rozproszone. Choć funkie mogą tolerować pewne ilości słońca, to zbyt duża ilość bezpośredniego światła słonecznego może spowodować, że liście zrobią się żółte lub brązowe.

 

Miejsca, w których najlepiej czują się funkie:

  • pod drzewami i krzewami, gdzie mogą skorzystać z rozproszonego światła i naturalnego cienia.
  • po północnej lub wschodniej stronie budynku, gdzie rano świeci  poranne słońce a po południu panuje cień.
  • w okolicy oczek, stawów, gdzie sąsiedztwo wody tworzy idealny klimat dla tych roślin

Warto też pamiętać, że hosty doskonale nadają się do uprawy w donicach, tak długo jak gleba w nich jest odpowiednio przepuszczalna  i posiadają wystarczająco dużo przestrzeni dla korzeni funkii.

 

Ogólnie rzecz biorąc, hosty są łatwe w uprawie i pielęgnacji, ale ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca dla nich, aby mogły się rozwijać.

 

Jak rozmnażać funkie?


Hosty można rozmnażać na kilka sposobów:

  1. Sadzonki: Wiosną, gdy zaczynają się pojawiać nowe pędy, można je odciąć i posadzić w doniczkach z odpowiednim podłożem, a następnie przesadzić do ogrodu gdy tylko minie ryzyko przymrozków.
     
  2. Nasiona: Hosty można również rozmnażać przez nasiona. Nasiona należy wysiać wiosną w doniczkach z odpowiednim podłożem i przesadzić do ogrodu. Rośliny, które uzyskamy z nasion zwykle rożnią sie od rośliny matecznej.
     
  3. Dzielenie kłączy: Hosty można również rozmnożyć przez dzielenie kłączy. 

Rozmnażanie funkii przez podział kłącza

Podział kłącza to najłatwiejszy sposób na uzyskanie nowych sadzonek funkii. Do tego celu wybieramy kilkuletnie dobrze rozrośnięte rośliny. Najlepiej, aby posiadały co najmniej kilka oddzielnych stożków wzrostu. 

O odpowiedniej porze, najlepiej wczesną wiosną, wykopujemy całą roślinę wraz z bryłą korzeniową. Delikatnie obsypujemy jak najwięcej podłoża z pomiędzy korzeni. Im dokładniej oczyścimy całą sadzonkę tym łatwiej będzie ją podzielić. 

Następnie ręcznie lub z pomocą noża lub innego ostrego narzędzia rozdzielamy funkię na mniejsze fragmenty. Należy uważać, aby każda sadzonka posiadała co najmniej kilka zdrowych korzeni i przynajmniej jeden stożek wzrostu. Tak otrzymane rośliny sadzimy podobnie, jak młode sadzonki.

 

kiedy sadzić i przesadzać funkie

 

Kiedy najlepiej dzielić funkie ?

 

Idealnym okresem do dzielenia host jest wczesna wiosna. Do pracy przystępujemy, gdy roślina nie posiada jeszcze rozwiniętych liści. Tak uzyskane sadzonki bardzo szybko się ukorzeniają i rozpoczynają wegetację. 


Dobrą porą jest również późna jesień. Jeszcze przed nastaniem mrozów, ale już po zakończeniu wegetacji, funkie można podzielić. Tak przygotowane kłącza można posadzić lub przechować do wiosny w torfie w chłodnym pomieszczeniu.

 

Najciekawsze  odmiany host

i wiele, wiele innych dostępnych odmian host, które znajdziesz w naszym sklepie. Sprawdź ofertę!



Irysy w Oczku Wodnym i Stawie

Data: 2024-01-19 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (0)


Jakie małże do oczka wodnego?

Data: 2023-02-19 | Autor: Krzysztof Grzelak | Komentarze: (1)






Imię / nick
Treść komentarza

 


paczka

DARMOWA DOSTAWA
od kwoty 500 zł

 

support

INFORMACYJNY NA TEMAT ROŚLIN

 

transport

RUSZYŁY   WYSYŁKI

        SEZON 2024

 


 

© 2024 Perfekt Klik: Rośliny wodne do oczka i ogrodu

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.